projekto logo

Interviu su „United Hatzalah“ įkūrėju Eli Beer

Eli Beer

 

Nuo 16 metų, Eli Beer savo gyvenimą skyrė žmonių gyvybių gelbėjimui. Organizacija, kurią jis įkūrė – "United Hatzalah" iš Izraelio, pradėjo savo veiklą turėdama tik 15 savanorių. Šiandien ji gali pasigirti turinti 4000 savanorių, paramedikų ir gydytojų, kurie savanoriškai dirba 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę ir 365 dienas per metus.

Naudodamiesi naujausia technologija, iš savo valdymo centro Jeruzalėje, "United Hatzalah" kasdien reaguoja į daugiau nei 800 skubios pagalbos iškvietimo skambučių.

Eli Beer pelnė daugybę apdovanojimų: Pasaulio ekonomikos forume Davose tapo Jaunuoju pasaulio lyderiu, gavo Prezidento apdovanojimą už savanorišką veiklą Izraelyje ir IIE Viktoro J. Goldbergo premiją už taiką Vidurio Rytuose.

 

 

Eli, kas jus įkvėpė įkurti "United Hatzalah"?

Aš savo gelbėjimo karjerą pradėjau kaip paprastas savanoris. Pradėjau teikti pirmąją pagalbą ir buvau tikras, kad išgelbėsiu gyvybes. Tačiau po pusantrų metų supratau, kad dar nieko neišgelbėjau. Kiekvieną kartą, kai įvykdavo tikra ekstremali situacija, mums pernelyg ilgai prireikdavo laiko - kol atvykdavome, dėl eismo ir atstumo, visada buvo per vėlu.

Kai man buvo 16 metų, turėjome greitosios pagalbos automobilį, į kurį skubiai paskambino, ir pranešė, kad septynerių metų berniukas apsiplikino karštu vandeniu. Tada mes turėjome vienintelį greitosios medicinos pagalbos automobilį, esantį Jeruzalėje, ir mums prireikė 20 minučių, kol atvykome į vietą. Atvykę mes pradėjome gaivinti vaiką, kuris jau buvo be sąmonės. Pamatęs greitąją pagalbą, atėjo netoliese gyvenantis gydytojas ir norėjo padėti. Jis apžiūrėjo mažąjį berniuką ir pasakė: "Uždenkite jį kuo nors, padėti jau nieko negalima". Taigi buvo vėlu jau ką nors padaryti.

Jei būtume atvykę greičiau, būtų buvę taip paprasta jį išgelbėti. Pats gydytojas gyveno visai netoliese, bet niekas jam laiku nieko nepranešė. Būtent tada aiškiai supratau, kad kasdien žmonės miršta nesulaukdami greitosios pagalbos laiku. Tada aš pasakiau sau, kad neleisiu daugiau niekam mirti tokiu būdu. Būtent tada nusprendžiau įkurti „United Hatzalah“ Izraelyje.

 

Kokie buvo asmeniniai motyvai, paskatinę jus įsitraukti į šią veiklą?

Buvo taip – sureagavau į pirmąjį skubios pagalbos iškvietimą, kurį girdėjau per policijos radijo ryšio priemones, kurias mes nelegaliai įsigyjome. 70 metų vyras pateko į avariją, kuri įvyko šalia mano tėvo knygyno. Aš iš karto sureagavau ir be jokios medicinos įrangos nubėgau į įvykio vietą. Vyras gulėjo ant žemės, nesąmoningas ir jam siaubingai kraujavo žaizda kakle. Aš žinojau, kad jis mirs, jei aš nesustabdysiu kraujavimo.

Po maždaug 25 minučių atvyko greitoji medicina ir nuvežė vyrą į ligoninę. Po dviejų dienų suskambo telefono skambutis. Skambino to vyro sūnus, padėkojo man už savo tėvo išgelbėtą gyvybę ir paprašė manęs atvykti į ligoninę. Tuo metu aš pravirkau; tai buvo geriausias mano gyvenimo momentas. Kai lankiausi ligoninėje, gydytojas pripažino, kad aš išgelbėjau to žmogaus gyvenimą. Kai žmogus atsidėkodamas mane apkabino, aš jaučiau tokį gerą jausmą. Tai pakeitė mano gyvenimą amžinai. Supratau, kaip svarbu buvo išgelbėti gyvybę. 

 

Aplankytas įspūdingas "United Hatzalah" pastatas Jeruzalėje. Jame nustebino plataus spektro ten dirbančių savanorių - vyrų, moterų, arabų, ortodoksų, net stačiatikių, gausumas. Ar kyla konfliktai, kilę iš tokio įvairaus kultūrinio pobūdžio personalo?

Vienintelė priežastis, dėl kurios susikūrė ši organizacija – žmonių gyvybių gelbėjimas. Tai pasiekėme sukūrę didžiulį savanorių tinklą. Norint aptarnauti visus, turime savanorių iš įvairių kultūrų ir tikėjimų.

Tai vienintelė organizacija Izraelyje, kurioje tokia situacija. Visi mėgsta ir gerbia vienas kitą, nes mes turime bendrą tikslą.

Praėjusiais metais žydų savanoris buvo nužudytas įvykus avarijai. Krikščionių ir musulmonų Hatzalah savanoriai atvyko į laidotuves ir prisidėjo prie fondo, kurį mes įsteigėme, kad padėtume jo šeimai. Jie davė pinigų, nes suprato, kad tai naudinga ir jiems. Nors atrodo, kad niekada neturime taikos Izraelyje, tokios organizacijos kaip "Hatzalah" įrodo, kad turime galimybę gyventi šalia vienas kito be karo.

 

Neseniai "United Hatzalah" sukūrė psichologinės pagalbos skyrių, kurį sudaro savanoriai, dirbantys psichinės sveikatos srityje. Kokį poveikį jūs tikitės pasiekti?

Manau, kad tai yra revoliucinė idėja. Mes sukūrėme būdą, kaip suteikti psichologinę pagalbą per pirmąją valandą ar dvi, kai žmonės patiria įvairias tragedijas ar sunkumus. Kiekvieną kartą, kai įvyksta katastrofa, teroro aktas, ar nelaimė, žmonės su tuo iš kart susiduria. Dažnai neatsižvelgiama į jų emocines problemas. O tai kelia baisias pasekmes. Toks intervencinis metodas gali juos išgelbėti nuo įvairių neigiamų pasekmių ir vaistų. Šiuo atveju, "Hatzalah" gali lengvai nusiųsti mokytus savanorius, kad būtų suteikta savalaikė konsultacija.

 

Jūs asmeniškai este gavęs labai daug apdovanojimų už savo darbą. Ar tuo didžiuojatės?

Geriausi apdovanojimai – tai laiškai, kuriuos gaunu iš tų, kurie buvo išgelbėti. Tai geriau nei laimėti Nobelio premiją.

 

Kokį "United Hatzalah" pasiekimą labiausiai vertinate?

Mūsų didžiausias pasiekimas – didelių, biurokratinių organizacijų nesėkmingi bandymai kopijuoti mūsų modelį. Kai kurie žmonės sako, kad jie imituoja mus, bet gana nesėkmingai. Aš didžiuojuosi tuo, kad mes atlikome labai daug darbo. Daugelis organizacijų, kurios priešinosi mūsų idėjai, galų gale dabar pripažįsta mus ir mūsų veiklas.

 

Kokie jūsų didžiausi tikslai ir iššūkiai?

Mano tikslas per 90 sekundžių suteikti pagalbą visame Izraelyje. Aš nenusiraminsiu, kol tai nebus pasiekta. Kai aš pradėjau, turėjome tik 15 savanorių, ir galėjome pagelbėti tik šalia gyvenantiems. Dabar turime daugiau kaip 4000 savanorių. Nors reakcijos laikas kai kuriose vietose yra mažesnis nei 90 sekundžių, vidutinis pagalbos suteikimo laikas visoje šalyje dabar yra 1-3 minutes.

Mūsų iššūkiai – augti ir išlaikyti savanorių bazę. Savanoriai pavargsta, ir visada reikia naujų pajėgų. Mes taip pat turime įdarbinti naujų savanorių naujuose rajonuose. Kai kuriose srityse mes neturime pakankamai savanorių – pavyzdžiui, šalies periferijoje.

Kita vertus, tai yra milžiniška finansinė našta. Nesant lėšų, „United Hatzalah“ negalėtų gyvuoti. Aš visada ieškau papildomų finansinių šaltinių, nes myliu pasakyti žmonėms, ką darau, ir paprašyti jų būti mano partneriais. Kai kas nors remia mūsų organizaciją, jis automatiškai tampa partneriu to, kuo aš tikiu. Aš kovoju už šią organizaciją 28 metus, ir kiekvieną kartą, kai kažkas prisideda prie mūsų pastangų, tai man yra pats kilniausias jausmas pasaulyje.